فین تک چیست و چه کاربردی دارد؟

اجازه بدهید یک اصطلاح را برای شما تعریف کنیم. فین تک چیست؟! به هر نوع فن آوری نوآورانه در زمینه مالی فین تک می گویند.
آیا فین تک رقیب بانک ها و موسسات مالی خواهد بود؟! شاید یکی از علت هایی که در خصوص عدم همکاری برای توسعه این کسب و کار ها همین حس رقابت باشد. فين تك مى تواند تكميل كننده خدمات بانك ها و موسسات مالى باشد. اما هرگز به عنوان جايگزين و رقيبى براى آنها مطرح نیست.

اجازه بدهید یک اصطلاح را برای شما تعریف کنیم. فین تک چیست؟! به هر نوع فن آوری نوآورانه در زمینه مالی فین تک می گویند. که مخفف (Financial technology) است. این نوع از کسب و کار ها مورد علاقه مندی سرمایه گذاران است البته این نوع کسب و کار در سال های اخیر در ایران محیط بسته و محدودی را تجربه کرده است.

آیا فین تک رقیب بانک ها و موسسات مالی خواهد بود؟!

شاید یکی از علت هایی که در خصوص عدم همکاری برای توسعه این کسب و کار ها همین حس رقابت باشد. فين تك مى تواند تكميل كننده خدمات بانك ها و موسسات مالى باشد. اما هرگز به عنوان جايگزين و رقيبى براى آنها مطرح نیست.

چه کسانی از فین تک استفاده می کنند؟

مخاطب اصلی و  بیشترین افرادی که از فين تك استفاده می کنند، كسب و كار هاى كوچك هستند. این کسب و کار ها در دسته بندی های متفاوتی جای می گیرند:

  1. کسب و کارهای خانگی که در آن ها به فروش کالا می پردازند مانند: مراکز فروش غذاهای خانگی، انواع صنایع دستی که زنان خانه دار تولید می کنند، فروش و بسته بندی انواع ادویه (زعفران، زیره و...) و سبزی های خانگی.
  2. مواردی که فریلنسر ها به عنوان خدمات خود ارائه می دهند که طیف گسترده ای از برنامه نویسی، طراحی ، تولید محتوا، صفحه آرایی، تولید پادکست، بازاریابی و دیگر موارد می شود.
  3. کسب و کارهایی که خدمات نظافت منزل و محل کار ارائه می دهند.

به جز انواع کسب و کار ها، برای مراودات مالی نیز از فین تیک استفاده می شود. به طور مثال صندوق وام های قرض الحسنه و اخذ شارژ ساختمان از این دسته هستند. اهل بازار هم می توانند از فین تک استفاده کنند. به خصوص در مراودات با حجم و تعداد بالا می توانند با این تکنولوژی راهی برای رهایی از محدودیت های بانکی پیدا کنند.

توجه کنید که نکته اصلی و مشترک بین این کسب و کار ها این است که معمولا تازه تاسيس شده اند. اما این موضوع نباید سبب شود که فکر کنید فین تک فقط مناسب استفاده این دسته از کسب و کار ها است.  فين تك براى كسب و كار هاى بزرگ و حتى ارتباط بين كسب و كار ها با هم نيز كاربرد دارد. با وجود این با اين وجود، در حال حاضر اكثر شركت هاى فعال در فين تك، شركت هاى كوچك و متوسط هستند. شركت هاى بزرگى چون پى پل از پايه گذاران فين تك محسوب مى شود.

استفاده از فین تک چه مزایایی دارد؟

مثل هر کسب و کار جدید و خلاقانه ای این شرکت ها در هر خدمتی که به شما ارائه می کنند، مشکلی را از راه بر می دارند. حل مشکل محدودیت های بانکی، ارائه خدمات مالی و حسابداری آسان، ارائه انواع وام با حذف دردسرهای جاری، مدیریت مالی و دیگر مزایایی که تا به حال توسط مجموعه های سنتی ارائه نشده است، از جمله این خدمات است.

شما تا به حال از شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند استفاده کرده اید؟ و چقدر در کمک به شما و فروش محصولات موثر  بوده است؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در مطالب آیدی پی :

مطلب قبلی:

راه اندازی بخش وبلاگ آموزشی آیدی پی

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
مطلب بعدی:

ده شرکت برتر در حوزه کسب و کار فین تک

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.