اهمیت، مزایا و معایب برنامه های USSD

اهمیت، مزایا و معایب برنامه های USSD

همه آن چیزی که باید در مورد کدهای USSD بدانید با شرح معایب و مزایای آن در این پست از وبلاگ آیدی پی بخوانید.

پرداخت های موبایلی و خدمات مالی یکی از داغ ترین برنامه های کاربردی تلفن همراه هستند مانند اس ام اس، داده های سرویس اضافی بدون ساختار (USSD) و ارتباطات مبتنی بر IP - که آسیب پذیری های امنیتی دارند.
این امر به طور فزاینده ای موجب نگرانی شدید امنیتی در میان بانک ها، شرکت های مخابراتی و ارائه دهندگان خدمات و مصرف کنندگان شده است.

تهدیدات بحرانی مانند معاملات جعلی، دستکاری درخواست/ پاسخ و ارتباطات ناامن پیام، مستقیما سبب کاهش درآمد برای ارائه دهندگان خدمات پرداخت تلفن همراه و ضرر و زیان مصرف کنندگان می شود. افشای اطلاعات حساس به دلیل اجرای ضعیف رمزنگاری، مدیریت حساب نامناسب و تغییر اطلاعات مهم ممکن است موجب نقض امنیت و از دست رفتن اطلاعات حساس در برنامه های پرداخت تلفن همراه مبتنی بر USSD شود.

کارشناسان معتقدند که نقض امنیتی، ناشی از افزایش رو به رشد استفاده از تلفن همراه خواهد بود. راه اندازی محصولات ایمن، قابل اعتماد و قوی یک کار چالش برانگیز است، زیرا کانال های متعددی در ارائه هر سرویس وجود دارد. کنترل های امنیتی مناسب باید یک بخش ذاتی از تلفن های همراه و برنامه های تلفن همراه باشد تا از تاثیرات عمده کسب و کار از جمله موارد زیر رها شود:

 • معاملات جعلی (از دست دادن درآمد) از طریق برنامه های موبایل
 • محرمانه بودن (داده های حساس کاربران - اطلاعات کارت اعتباری / بدهی، پین، اعتبار کاربری)
 • از دست دادن درآمد از طریق سوء استفاده
 • تخریب ارزش نام تجاری از طریق کلونینگ سیم کارت و حملات مربوطه
 • سوء استفاده از داده های سازمانی از طریق دستگاه های دستی و شخصی
 • معاملات جعلی از طریق USSD و DSTK (بسته نرم افزاری Dynamic SIM Toolkit).

مرتبط بخوانید: فین تک چیست و چه کاربردی دارد؟

اهمیت، مزایا و معایب برنامه های USSD

پروتکل ارتباطات USSD به طور گسترده ای برای ارائه خدمات مخابراتی تلفن همراه، خدمات مبتنی بر مکان، خدمات نقشه برداری، خدمات شارژ / رزرو، و پرداخت های خرد از طریق تلفن همراه و خدمات بانکی استفاده می شود. استفاده از USSD بیشتر از کانال ارتباطات SMS ترجیح داده می شود. در USSD، برقراری ارتباط مستقیم بین فرستنده و گیرنده ایجاد شده است، که باعث سرعت انتقال داده می شود. ارتباطات USSD متن گرا است و به راحتی پیاده سازی می شود و از این حیث کاربر پسندتر است. نرم افزار USSD به عنوان رابط بین ارائه دهنده مخابرات، مشتری و حساب بانکی متصل وی محسوب میشود. مشتری می تواند از طریق دستگاه های دستی و همچنین در برنامه های مبتنی بر وب (USSD در حالت IP)  خدمات را انجام دهد.

تهدیدهای موجود در USSD

 1. USSD Commands Request ‎/ Response Tampering - یک کاربر مخرب است که می تواند با درخواست های فرمان USSD و پاسخ ها از طریق گیرنده های سخت افزاری و نرم افزاری منجر به معاملات جعلی شود و آن را دستکاری کند. پیام های درخواستی و پاسخ رمزنگاری ضعیف، نگرانی های اصلی در چنین موارد تهدید آمیزی هستند.
 2. USSD Request ‎/ Reply Message Replay Attacks - هنگامی که تلفن خراب شده است، یک هکر ممکن است از طریق یک برنامه USSD نصب شده (در صورت عدم تأیید اسناد درخواست USSD) و از طریق MSISDN، IMEI، PIN و شناسه پیگیری منحصر به فرد، اقدامات هک را انجام دهد.
 3. USSD Application Prepaid Roaming Access Test - یک هکر میتواند با استفاده از دستکاری پارامترهای دسترسی به رومینگ و دسترسی غیرمجاز به خدمات رومینگ پیش پرداخت شده توسط USSD، باعث ایجاد تلفات مستقیم برای ارائه دهندگان خدمات شود.
 4. پیاده سازی رمزنگاری - پیاده سازی رمزنگاری ضعیف برای داده های حیاتی (شماره مشتری، شماره کارت، پین، جزئیات ذینفع - شماره حساب ها) را می توان با جابجایی، منجر به معاملات جعلی کرد.
 5. تأیید اعتبار نامناسب (USSD Applications IP Mode) - اعتبار سنجی نامناسب داده ها در حالت USSD IP می تواند منجر به حملات اسکریپت Cross Site شود. یک هکر ممکن است به طور هدفمند اسکریپت های خاصی را در ورودی کاربر وارد کند و ممکن است سعی در استفاده از آن برای انجام اقدامات مخرب در پایگاه داده یا حساب فعال کاربر دیگری داشته باشد.

البته در این بین مزایایی هم برنامه های USSD دارند که به بررسی آن ها می پردازیم:

مزایای برنامه های USSD

آنها یک منوی کاربرپسند دارند و از این رو ساده تر هستند. از کاربر خواسته می شود تا به یک سری از منوها پاسخ دهد.

ممکن است ویژگی های گوشی های و تلفن های هوشمند را مد نظر قرار دهد. در واقع همه گوشی ها ساپورت شده و کنترل آنها توسط شبکه GSM است.

پاسخگویی در USSD خودکار است و کاربر تنها کاری که باید بکند درخواست بدهد و منتظر بماند.

برنامه های کاربردی USSD اجازه استفاده از رومینگ را می دهند. همچنین برنامه های USSD در حالی که کاربر دور از شبکه خانگی باشد و دسترسی به اینترنت نداشته باشد هنوز هم می تواند کار کند.

از آنجا که این منو مختص گوشی یا سیم کارت نیست، به روز رسانی منو آسان تر است. همچنین ارائه دهنده خدمات نیاز به به روز رسانی منو از وب سرور دارد که خود آن نیز دارای منو است.

مرتبط بخوانید: چشم انداز شیوه های پرداخت در دنیا

معایب برنامه های USSD

پاسخگویی آنها زمان بر هستند و می توانند زمان کاربر را هدر دهند.

کد های USSD به عنوان کدهای کوتاه به یاد ماندنی نیستند. با این حال، با USSD جهانی، اعداد طولانی می توانند در گوشی ذخیره شوند که برای از بین بردن حفظ کردن یک کد USSD ارائه می شود.

پیام های منوهای USSD را نمی توان در تلفن ذخیره کرد و به همین دلیل است که USSD با SMS کار می کند.

زیبایی شناسی و شمای گرافیکی USSD ضعیف است. منوها توسط شبکه ارسال می شود و رابط کاربری آن نمی تواند تغییر یابد. به عنوان مثال در گوشی های دارای صفحه نمایش غیر رنگی، ظاهر آن خیلی ضعیف است.

نگاهی به صنعت USSD

لازم به ذکر است زمانی که یک کد USSD انتخاب می شود، در سراسر شبکه های تلفن همراه شرکت های مختلف کار خواهد کرد. برای مثال در کنیا اگر یک برنامه دوستیابی برای استفاده از یک سرویس USSD 123 برای استفاده از سرویس های تلفن همراه برای دریافت راهنمایی های دوستیابی استفاده کند، باید کد خود را برای تمام TELECOMS Safaricom، Airtel و Orange استفاده کند. این بدان معنی است که این کد را نمی توان برای سرویس دیگری استفاده کرد. این موضوع البته توسط شرکت های آینده که USSD جهانی را ارائه می دهند، حل می شود.

امروزه راهکارهای بسیار هوشمندانه تری برای پرداخت آنلاین و مدیریت مالی پرداخت ها وجود دارد. آیدی پی یکی از این راهکارهای مبتنی بر وب است. شما به عنوان یک پذیرنده می توانید به صورت رایگان از خدمات ما استفاده کنید.

در مطالب آیدی پی :

کاربرد آیدی پی در بیمه
مطلب قبلی:

کاربرد آیدی پی در صنعت بیمه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه
کاربردهای بلاک چین
مطلب بعدی:

کاربردهای بلاک چین که باید بدانید.

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.